Historia anten samochodowych

Autor: Lewis Jackson
Data Utworzenia: 14 Móc 2021
Data Aktualizacji: 1 Lipiec 2024
Anonim
Histórias BIZARRAS com amigos: viagens, trilhas e outras loucuras | Que História É Essa, Porchat?
Wideo: Histórias BIZARRAS com amigos: viagens, trilhas e outras loucuras | Que História É Essa, Porchat?

Zawartość


Anteny samochodowe ewoluowały od czasu ich wprowadzenia w latach 30. XX wieku. Po dołączeniu do wyposażenia opcjonalnego są one teraz niezbędnym akcesorium.Zastosowano kilka różnych podejść w celu poprawy wydajności, jednocześnie czyniąc antenę atrakcyjną, w tym wersje z wbudowaną szybą przednią i elektryczne style chowania.

Pierwsze anteny

W latach trzydziestych anteny zostały włączone do korpusu radiowego, a większość stacji była w paśmie AM, co wymagało anteny odbiorczej z rdzeniem żelaznym. Brak przepustowości i ogólny hałas radiowy w latach 30. XX wieku oznaczały również, że można go było odbierać na duże odległości bez zewnętrznego odbiornika.

Zespoły FM

Wraz z pojawieniem się pasm FM antena musi być łatwo dostępna. FM lub modulacja częstotliwości to inny sposób nadawania sygnału radiowego. Podczas gdy wyraźniejszy sygnał rozprzestrzeniałby dalsze odległości, sprzęt stał się bardziej złożony. Antena wciąż była prostą długością utwardzonej stali lub otworem do montażu na ścianie. Ale antena pierwotna musiała mieć gumową uszczelkę, w której styka się z metalem, aby zapobiec uziemieniu do korpusu.


Moc i estetyka

Ponieważ producenci luksusowych samochodów szukają sposobów na ukrycie zewnętrznych anten radiowych (postrzeganych jako odleżyny), chcieliby w razie potrzeby rozszerzyć antenę. Silnik przepycha plastikowy lub metalowy przetwornik przez szereg połączonych ze sobą metalowych rur, które po rozszerzeniu mogłyby zostać wykorzystane do odbioru radiowego. W latach 70. General Motors dostało kreatywne radio z antenami, wciskając małe druty w przednie szyby swoich produktów, aby zapewnić odbiór radiowy. Druty te umieszczono w układzie „T”, z dwoma drutami wchodzącymi przez środek, a następnie rozgałęziającymi się na boki. Podczas gdy anteny te zapewniały przyzwoity odbiór kierunkowy, ich wymiana lub naprawa była kosztowna. Większość producentów ustandaryzowała anteny w latach 80., aby nie były niczym więcej niż metalowymi słupkami do tanich pojazdów i zasilanymi elektrycznie urządzeniami do drogich modeli.


Ulepszona technologia anteny radiowej

Anteny znajdujące się w większości tych samych wersji, ale są bardziej kompaktowe i stylowe. Mają małe pasmo drutu, przycięte na taką samą długość jak metalowy słup, ale są owinięte w cewkę, a nie rozciągnięte. Pozwala to na znacznie krótsze urządzenie o takich samych możliwościach. Radiotelefony Citizens Band wykorzystują tę koncepcję od lat 70. XX wieku, aby zwiększyć zasięg, ale dopiero na przełomie wieków zastosowano ją do ogólnego odbioru radiowego w samochodach. Te mniejsze anteny są ustawione pod kątem nachylenia, aby poprawić wygląd osoby, ale takie ustawienie nie poprawia się.

Przyszłość anten radiowych

Wraz z pojawieniem się na rynku nowych technologii, radiotelefony AM i FM zostaną wkrótce udostępnione w celu poprawy metod komunikacji. Chociaż zalety utrzymania mediów są liczne, nadawanie satelitarne stało się popularnym zamiennikiem. Anteny satelitarne są jeszcze mniejsze niż współczesne anteny radiowe i przypominają czarne plastikowe kwadraty. Ponieważ nie są one używane do odbierania transmisji naziemnej, nie muszą być długie i wyprostowane; muszą być tylko skierowane na satelitę i uziemione z dala od pojazdu. Antena ta jest o wiele łatwiejsza do ukrycia, klasyczne metalowe anteny biegunowe, które stały się ostoją samochodów w ostatnim stuleciu, znikną.

Uzykiwanie tytułu pojazdu w tanie Oklahoma można zrobić, wypełniając krótki formularz i płacąc niewielką opłatę manipulacyjną. Muiz jednak poiadać dowód rejetracyjny lub ważne prawo jazdy w...

Więkzość nowoczenych ilników wymaga nikiej lepkości do jazdy wielozadaniowej. Oleje o lepkości 30 W ą lżejze, zawierają więcej dodatków zmniejzających tarcie w celu poprawy ozczędności pali...

Wybór Czytelników