Czy zła świeca zapłonowa sprawi, że mój samochód się rozpryska?

Autor: Monica Porter
Data Utworzenia: 14 Marsz 2021
Data Aktualizacji: 1 Lipiec 2024
Anonim
Czy zła świeca zapłonowa sprawi, że mój samochód się rozpryska? - Naprawa Samochodów
Czy zła świeca zapłonowa sprawi, że mój samochód się rozpryska? - Naprawa Samochodów

Zawartość


Świece zapłonowe pełnią jedną z najważniejszych funkcji silnika spalinowego. Otrzymują wysokonapięciową, iskrową w czasie iskierkę z cewki zapłonowej, układu rozdzielczego i przewodów wtyczki, co pozwala im strzelać w precyzyjnym momencie sprężania paliwa i powietrza wewnątrz cylindra. Każde rozpalenie powoduje wysokie temperatury wewnętrzne cylindra, a także postępujące zużycie elektrody świecy w miarę upływu czasu. Przyczyny awarii świecy zapłonowej, w tym rozpylanie i inne problemy objawowe, można przypisać różnym warunkom świecy zapłonowej, w tym jej typowi i możliwościom działania.

Podstawowe świece zapłonowe

Świece zapłonowe mają rdzeń miedziany zamknięty w stalowym płaszczu i zewnętrzną osłonę wykonaną z ceramicznego izolatora. Elektroda jest ukształtowana na spodzie świecy zapłonowej lub wtyczki w korpusie i ma dwa elementy: gorącą końcówkę, zwaną zwykle elektrodą, i uziemiony pasek. moda. Między elektrodą a paskiem istnieje przerwa, która po aktywacji otrzymuje iskrę wysokiego napięcia. Iskra przeskakuje lukę przez łuk, zapewniając w ten sposób ładunek elektryczny, który zapala mieszankę paliwowo-powietrzną.


Definiowanie rozpylania

Rozpylanie świecy zapłonowej można zdefiniować jako brak lub brak zapłonu świecy zapłonowej. Rozpylanie, znane również jako brak, występuje, gdy elektroda nie zapala się lub wstępnie zapala się poza regularną sekwencją odpalania. Napylanie lub omijanie cylindra, który nie strzela, i powoduje skok sprężania. Awaria rozpylania zabrzmi jak odgłos pingowania, pukania lub „stapania” lub sporadyczne przerwy w pracy w różnych warunkach jazdy. Efektem końcowym jest mniejsza moc i obroty silnika (obroty na minutę).

Zanieczyszczenia na mokro

Zanieczyszczenie na mokro świecy zapłonowej wynika z wczesnej indukcji (wstępne dostarczenie paliwa) lub nadmiernej ilości paliwa, która dostaje się do komory spalania, szybko chłodząc elektrodę świecy zapłonowej. Jeśli elektroda stanie się zbyt zimna z powodu zalania, nie będzie w stanie osiągnąć temperatury mieszanki paliwowo-powietrznej. Wąskie lub zamknięte szczeliny świec zapłonowych, niewłaściwe wtryskiwanie paliwa lub ustawienia gaźnika, zimniejsze świece zakresu temperatur lub całkowity brak napięcia od pierwotnego i wtórnego zapłonu spowoduje zauważalny rozprysk lub zapłon. Rozpylanie na mokro cuchnące zmniejszy przebieg, zmniejszy moc i spowoduje trudny rozruch na zimno. Nasączone paliwem czarne elektrody świec zapłonowych wykazują oznaki zanieczyszczenia na mokro.


Zanieczyszczenia z pokładów węgla

Zanieczyszczenia osadami węglowymi powodują rozpylanie świecy zapłonowej. Osady węgla wytwarzane z niespalonych węglowodorów gromadzą się na lub między elektrodami, gdy istnieje temperatura około 450 stopni Fahrenheita lub niższa. Niższa temperatura pozwala na tworzenie się osadów węgla, blokując lub rozcieńczając wysokie napięcie zapłonu wymagane do wypalania. Duże osady mogą powodować powstawanie gorących punktów, powodując zapłon wstępny, co powoduje objawy rozpylania. Nadmiernie bogate paliwo, nadmierne zużycie oleju, opóźniony zapłon i zimniejszy zakres temperatur świecy zapłonowej powodują osadzanie się węgla.

Luka świecy zapłonowej

Jeśli szczelina między końcówką elektrody a paskiem uziemiającym jest zbyt duża, ustawiona nieprawidłowo lub zużyta, wzrasta napięcie wymagane do wyzwolenia wtyczki. Jeśli układ zapłonowy jest słaby i nie wytwarza wystarczająco wysokiego napięcia, wtyczki z szerokimi przerwami mogą zgubić się lub rozpryskać. Korki z szerokimi szczelinami będą się rozpylać, szczególnie przy dużych prędkościach lub dużym obciążeniu silnika. Wtyczki, które mają wąską szczelinę, będą wykazywać oznaki rozpylania lub przerw zapłonu podczas jazdy na zimno, niskiej prędkości oraz częstego uruchamiania i zatrzymywania jazdy. Końcówka elektrody świecy zapłonowej zużywa się również szybciej przy niższym zakresie temperatur.

Zakres ciepła świecy zapłonowej

Świece zapłonowe o niewłaściwym zakresie temperatur mogą powodować rozpylanie. Zakres ciepła zależy od długości izolatora elektrody i jego zdolności do przenoszenia ciepła. Wyższe zakresy ciepła pozostają w wyższych temperaturach dłużej niż niższe zakresy ciepła. Wyższy zakres ciepła pali się cieplej i działa lepiej niż niższy zakres ciepła przy jeździe z małą prędkością, dużym obciążeniem i niższą temperaturą. Jeśli jednak ciepło jest zbyt wysokie, może to powodować powstawanie pęcherzy na elektrodzie, wysoką temperaturę silnika i zapłon wstępny. Niższy niż zwykle zakres temperatur sprzyja słabszej lub zimniejszej iskrze i ładuje się i cuchnie, szczególnie w zbyt bogatych warunkach paliwowo-powietrznych. Chłodniejsze wtyczki zakresu ciepła mają więcej problemów z gorącym, samoczyszczącym wypalaniem. ,

Uszkodzenie świecy zapłonowej

Uszkodzenie konstrukcyjne obudowy świecy zapłonowej, złącza lub izolatora może spowodować rozprysk lub zapłon. Niektóre złącza świec zapłonowych mają nakręcane końcówki, a jeśli są luźne, sygnał napięcia jest tracony. Pęknięty korpus izolatora na wtyczce umożliwi ujście napięcia z wewnętrznego rdzenia i uziemienie na metalu, powodując ciągły lub sporadyczny rozpylanie lub brak. Zerwana elektroda lub uziemiony pasek, zwykle spowodowane zbyt wysoką temperaturą, spowodują brak ognia, gorący punkt w głowicy lub cylindrze lub uszkodzenie tłoka lub zaworu.

Bieg jałowy w Lexu L400 jet głównie kontrolowany przez przeputnicę. W zczególności linka przeputnicy teruje prędkością biegu jałowego. Jeśli kabel jet zbyt luźny, bieg jałowy padnie. Jeśli k...

Odczytywanie kodów ilnika w ciężarówce Chevy z 1997 r. Zotało znormalizowane dzięki wdrożeniu pokładowej diagnotyki 2 (OBD-II) w 1996 r. Dozwolona Pozwoliła na naprawę w 1996 r. ..... The. ...

Popykany Dzisiaj.